Wizualizacja wnętrz w SketchUp – 5 błędnych przekonań


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

Choć mam świadomość, że nie wszyscy je tworzą wydaje mi się, że wynika to raczej z błędnych przekonań a nie modelu biznesowego. Wizualizacja wnętrz w SketchUp to kolejny krok mojego systemu i jak się zaraz przekonasz, jej tworzenie jest proste i bardzo ułatwia podejmowanie decyzji projektowych.


Wizualizacja wnętrz w SketchUp nie ma dobrej jakości.

Kluczową ideą programu SketchUp jest praca w środowisku 3D. Aby praca ta przebiegała płynnie twórcy zdecydowali się na uproszczenie interfejsu. W efekcie nasz model przypomina odręczny szkic. Ma to pewne walory estetyczne, jednak rynek stawia przed nami o wiele większe wyzwania.

Aktualnie oczekiwania klientów to foto realistyczne wizualizacje z bogatym sztafażem, naturalnie wyglądającym oświetleniem i realnymi teksturami materiałów. W obliczu takich wymagań, interfejs programu pozostaje niewystarczający.

Należy jednak pamiętać, że siłą SketchUp’a są dodatki. W tej chwili istnieją dziesiątki dodatków umożliwiających w mniej lub bardziej skomplikowany sposób uzyskanie tzw. foto realistycznych wizualizacji. W efekcie, jakość wizualizacji w programie SketchUp zależy wyłącznie od możliwości wtyczki oraz od umiejętności projektanta.

Tworzenie wizualizacji trwa bardzo długo.

Do niedawna powyższe zdanie było dla większości wypadków prawdziwe. Jeśli nie miało się dostępu do farm renderujących, czyli wieloprocesorowych komputerów wykonujących niewyobrażalną ilość operacji na sekundę, na dobrej jakości rendering trzeba było czekać w najlepszym wypadku kilkadziesiąt minut.

Planowanie ustawiania obliczeń na noc i frustracja, gdy na wizualizacji pojawiały się błędy skutecznie odstraszała osoby nieprzekonane, a nawet skłaniała osoby robiące wizualizacje do usuwania ich ze swojej oferty.

Rewolucją okazał się rozwój procesorów graficznych i przystosowanie technologii znanej z gier komputerowych. Czyli zmiana „silnika” renderującego z CPU na GPU. Choć cały czas są grupy zwolenników symulowania oświetlenia „klasycznymi” metodami, moim zdaniem korzyści wykorzystania do tego celu procesora graficznego zdecydowanie przewyższają coraz mniejsze wady tego rozwiązania.

Moim zdaniem największa rewolucja polega jednak na obcowaniu z wizualizacją na żywo. W tej chwili nawet trudno jest mi sobie wyobrazić czekanie na wizualizację. Wystarczy kilkanaście sekund, aby program się uruchomił i wczytał dane. Jeśli znacie już program SketchUp i przyzwyczailiście się do pracy w środowisku 3D wystarczy, że wyobrazicie sobie, że pracujecie po prostu wewnątrz wizualizacji.

Albo lepiej nic sobie nie wyobrażajcie, po prostu zobaczcie to na własne oczy. Poznajcie program ENSCAPE.

Obsługa programu jest skomplikowana.

ENSCAPE to program do tworzenia wizualizacji wykorzystujący moc obliczeniowa procesora graficznego. Jego główne atuty to możliwość tworzenia wizualizacji na żywo, możliwości robienia panoram 360 oraz filmów, wygodna integracja z programem SketchUp.

Powyższymi cechami odznacza się dzisiaj wiele programów. W przypadku programu ENSCAPE jest jeszcze jeden argument, z mojego punktu widzenia kluczowy. Ta przewaga to śmiesznie niski próg rozpoczęcia pracy.

W zasadzie od razu po uruchomieniu programu ENSCAPE jesteśmy wstanie uzyskać wizualizacje naszego wnętrza. Niepotrzebne jest ustawianie żadnego oświetlenia, w wielu wypadkach nie trzeba też ustawiać materiałów, program wykorzysta sytuację naturalnego światła zależnego od ustawień pory dnia w SketchUp’ie oraz rozpozna słowa kluczowe w nazwach materiałów, aby nadać im poprawne efekty.

Wizualizacja wnętrz w SketchUp - menu wtyczki ENSCAPE
Wizualizacja wnętrz w SketchUp – menu wtyczki ENSCAPE

Obsługa programu jest zgodna z moim minimalistycznym sposobem pracy. ENSCAPE za pomocą słów kluczowych potrafi przyporządkować konkretne cechy fotometryczne do konkretnych materiałów takich jak metal, szkło, tkanina czy plastik. Wykorzystując te słowa kluczowe i w niewielkim stopniu modyfikując materiały np. poprzez dodanie mapy zniekształceń (bump) zacząłem bardzo szybko uzyskiwać zadowalające mnie efekty.

Uzyskanie efektu profesjonalnego nie jest o wiele bardziej skomplikowane. Dodanie kilku źródeł światła za pomocą prostego wbudowanego narzędzia, wstawienie sztafażu z bardzo bogatej biblioteki elementów 3D i w zasadzie wizualizacja gotowa. Na żywo, bez konieczności czekania.

Łatwość obsługi tego programu pozwala bardziej skupić się na kompozycji, kolorystyce, projekcie i ustawieniu odpowiedniego kadru. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy wszystkimi niuansami i parametrami technicznymi ustawiania idealnego odwzorowania materiału.

Wizualizacja wnętrz w SketchUp - słowa kluczowe tekstur w programie Enscape
Wizualizacja wnętrz w SketchUp – słowa kluczowe tekstur w programie Enscape.

ENSCAPE sprawia, że wizualizacja wnętrz w SketchUp staje się prosta, szybka i przyjemna. Służy nie tylko inwestorowi, ale zaczyna przede wszystkim służyć projektantowi.

Specyfika obsługi materiałów w programie ENSCAPE sprawia, że ich zapisywanie przestaje być aż tak istotne. Poza nielicznymi wyjątkami więcej czasu zajmuje szukanie materiału niż stworzenie go od nowa. Z mojego doświadczenia okazuje się, że ważniejsze jest zapisanie komponentów z odpowiednio ustawionymi materiałami, opisami i informacjami dodatkowymi. Taki sposób działania faktycznie ma realny wpływ na tempo opracowania dokumentacji.

Właściwe ustawienia modelu wymagają dużej ilości dodatkowej pracy.

Jeśli ktoś z Was próbował swoich sił w programach typu 3D Max, to w pełni rozumiem obawę dotyczącą dodatkowej ilości pracy. Ogromne możliwości kreacji formy i parametryzacji materiałów, wymagają opanowania wielu możliwych ustawień i nauczenia się fizyki światła. To pasjonujące i świetnie rozumiem też osoby, które uwielbiają to robić.

W moim systemie wizualizacja wnętrz w SketchUp to jedno z narzędzi, które z założenia ma być proste w obsłudze. Zależy mi na tym, aby proces był prosty i aby nie wymagał od architekta dodatkowego zaangażowania. Program ENSCAPE spełnia te założenia. Wykorzystuje maksymalną ilość informacji już zawartych w programie SketchUp, a wszelkie modyfikacje modelu są od razu aktualizowane na wizualizacji.

Wykorzystując odpowiednie wtyczki do nakładania tekstur możemy w prosty i szybki sposób zmieniać kolory ścian, modyfikować ich faktury i struktury. ENSCAPE wyposażony jest też w intuicyjne narzędzia do umieszczania i ustawiania sztucznego oświetlenia i modyfikacji bardziej skomplikowanych parametrów tekstur. Dodatkowo posiada bogatą bibliotekę gotowych do użycia modeli roślin, ludzi, pojazdów, mebli czy lamp. To wszystko sprawia, że wizualizacje wnętrz w SketchUp nie wymagają dużej ilości dodatkowej pracy.

Wizualizacja wnętrz w SketchUp - biblioteka modeli Enscape
Wizualizacja wnętrz w SketchUp – biblioteka modeli Enscape

Istotne dla uzyskania ciekawego efektu jest też właściwe ustawienie światła naturalnego w programie ENSCAPE. Integracja z programem SketchUp sprawia, że ustawienia pory dnia aktualizują się na żywo. Jeśli zadbamy o właściwą orientację modelu względem stron świata, to w prosty a jednocześnie bardzo efektywny sposób możemy przeanalizować nasłonecznienie projektowanych pomieszczeń.

Dodatkowo program ENSCAPE ułatwia dodawanie znaku wodnego do naszych wizualizacji chociaż jest to już standard szeroko wykorzystywany w programach do wizualizowania to stanowi to jednocześnie spore usprawnienie całego procesu, sprawiające, że wizualizacja wnętrz w SketchUp wygląda jeszcze bardziej profesjonalnie.

Wizualizacje wnętrz nie są potrzebne.

Choć powyżej wyjaśniłem już, że wizualizacja wnętrz w SketchUp to szybkie i proste zadanie, cały czas można się zastanawiać po co tak właściwie robić wizualizacje.

Wizualizacja, czyli sposób przedstawiania projektu architektonicznego, poprzez wykorzystanie grafiki trójwymiarowej w celu ukazania wizji skończonego projektu.

Wizualizacja architektoniczna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Istotna w tym miejscu jest definicja sformułowania „(…)wizji skończonego projektu.” Wizja może przybierać różną formę a skończony projekt nie jest rzeczą stałą. Odbiór przestrzeni zmienia się w zależności od pory dnia i roku. Jest on też bardzo subiektywny, tak samo jak subiektywna będzie wizja skończonego projektu w głowie architekta.

Aby nie zablokować się artystycznymi rozważaniami chciałbym jednak zasugerować bardziej praktyczne podejście. Foto realistyczna wizualizacja to narzędzie pomagające niewyćwiczonej osobie wyobrazić sobie projektowaną przestrzeń. Zrozumienie relacji poszczególnych środków wyrazu względem siebie, ocenę wielu wątków kompozycji przestrzeni czy dostrzeżenie zależności przestrzennych.

Im wierniejsze odwzorowanie rzeczywistości, tym większe ułatwienie dla wyobraźni.

Aktualnie foto realistyczna wizualizacja wnętrz w programie SketchUp jest możliwa i prosta do uzyskania. Wizualizacja tworzona jest na żywo, wykorzystuje informacje zawarte już w modelu co sprawia, że jej stworzenie jest intuicyjne. Dodatkowo funkcje programu ENSCAPE umożliwiają swobodne poruszanie się po wizualizacji co daje wyjątkową możliwość przeanalizowania nie tylko nasłonecznienia, ale też natężenia sztucznego oświetlenia. Wizualizacja wnętrz w programie SketchUp to część naturalnego sposobu projektowania.


Aby szybko stworzyć wizualizację dowiedz się jak w moim systemie wygląda projektowanie wnętrz w SketchUp


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *