Inwentaryzacja wnętrz w SketchUp – 5 pomocnych zasad.


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

To drugi z dziesięciu kroków w którym opisuję jak w moim systemie powstaje inwentaryzacja wnętrz w SketchUp’ie.

Zacznij od końca.

Po zaimportowaniu pliku dwg przygotowanego podczas inwentaryzacji czas na stworzenie modelu 3D. Istnieją wtyczki do SketchUp’a które ułatwiają przerobienie pliku dwg na bryłę. Ja z nich nie korzystam. Po wielu próbach okazało się, że więcej z tym bałaganu niż pożytku. Może w innych sytuacjach takie wtyczki są pomocne, jednak chcąc przygotować dokumentację techniczną priorytetem dla mnie jest kontrolowanie efektu końcowego.

Tworząc bryłę wnętrza zastanawiam się nad tym jak będzie wyglądał jego rzut poziomy. Jakich warst użyć i jakie nadać tekstury aby można było np. odróżnić ściany działowe od ścian konstrukcyjnych. Takie podejście sprawia, że inwentaryzacja wnętrz w SketchUp jest dokładna i czytelna. Ułatwia też jej przygotowanie od początku do końca.

inwentaryzacja wnętrz w SketchUp - przykładowy rysunek
inwentaryzacja wnętrz w SketchUp – przykładowy rysunek

Dodając kolejne elementy infrastruktury obiektu dbam o to aby zostały one przyporządkowane do odpowiedniego tagu. Utrzymanie porządku w tagach (dawniej „warstwach”) to jeden z kluczowych elementów całego prezentowanego przeze mnie systemu. Na dalszym etapie różnym tagom nadaję różny sposób wyświetlania się w programie LayOut. Praca nad właściwym przyporządkowaniem komponentów od samego początku pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu później.

Wykorzystuj dodatki tylko jeśli naprawdę działają.

Największą przewagą SketchUp’a są wtyczki tworzone przez społeczność. Istnieje ogromna ilość profesjonalnych i domowych dodatków do programu (wtyczek) usprawniających pracę.

Dla przykładu okna i drzwi to elementy które można wstawiać za pomocą dodatków. Ja tego nie robię. Korzystałem intensywnie z jednego z dodatków do wstawiania okien i drzwi jednak nie sprawdziło się to na dłuższą metę. Aby dodatek działał prawidłowo konieczne było działanie ściśle zgodnie z instrukcją. Samo wstawienie okna było szybkie, jednak jakakolwiek przeróbka wymagała przeklikania się przez szereg opcji. To co zyskałem na początku traciłem później przy edycji. Ponadto porządkowanie modelu gdy dodatek przestał działać właściwie było frustrujące i zajmowało dużo czasu.

To nie znaczy, że nie ma przydatnych wtyczek. Warto też nauczyć się podstaw tworzenia komponentów dynamicznych. Sam przygotowałem sobie okno które mogę dowolnie skalować do potrzebnego wymiaru nie tracąc proporcji jego konstrukcji. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi sprawia że inwentaryzacja wnętrz w SketchUp’ie jest naprawdę szybka.

Dokładnie opisuj model i komponenty.

Inwentaryzacja wnętrz w SketchUp’ie jak i w dowolnym innym programie to nie tylko kreski i wymiary. Istotnym elementem jest też opisanie tego co na rysunku się znajduje. Dodając elementy wyposażenia do modelu 3D ważne jest aby zadbać o odpowiednie ich nazywanie. Te nazwy można później automatycznie wywołać w programie LayOut. Dokładne i przemyślane opisy zdecydowanie przyspieszają opisywanie inwentaryzacji.

Nazwa to nie jedyna informacja jaką można wyciągnąć z modelu SketchUp do rysunków w LayOut. Ważnym elementem inwentaryzacji jest również opisanie powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu. Można to również osiągnąć za pomocą automatyzacji. Odpowiednio przygotowany element podłogi pozwoli nam w programie LayOut wyciągnąć nie tylko takie informacje jak nazwa ale też powierzchnia (a jak trzeba to również kubatura) a nawet nazwę materiału do rysunku inwentaryzacji. W aktualizacji do SketchUp’a 2022 kompleksowo poprawiono funkcję autotekstu w LayOut. Teraz dodawanie opisów stało się jeszcze prostrze.

Użyj zdjęć – unikalna inwentaryzacja wnętrz w SketchUp.

W poprzednim kroku w którym opisałem jak zinwentaryzować wnętrze napisałem w jaki sposób robię zdjęcia inwentaryzowanego wnętrza. To moje najnowsze usprawnienie. Nakładam zdjęcia ścian mieszkania na ściany modelu w postaci tekstru. Mając zdjęcie na którym widać 4 narożniki ściany mogę dzięki wbudowanym narzędziom w prosty sposób wyskalować je. Można powiedzieć, że naciągam takie zdjęcia na model. Dzięki temu udaje mi się uniknąć sporej ilości niedopatrzeń. Jednak największym bonusem jest przede wszystkim oszczędność czasu w trakcie samej inwentaryzacji.

To usprawnienie pozwoliło mi pominąć czasochłonny proces wymiarowania wszystkich istniejących gniazdek. To element inwentaryzacji, który często traktowany jest po macoszemu. Sam często pomijałem ten etap zakładając że i tak przerabiam całą elektrykę. Prowadziło to czasem do śmiesznych sytuacji w których gniazdko trzeba byo przesunąć o kilka cm.
Aktualnie po zmapowaniu zdjęć ścian gniazdka nanoszę z wystarczającą dokładnością (zazwyczaj rzędu +/- 1cm). Pozwala mi to oszacować czy dane gniazdo jest do przesunięcia czy może zostać w swoje lokalizacji. To sposób sprawiający że inwentaryzacja wnętrz w SketchUp staje się unikalnym podejściem do tego zagadnienia.

Przygotuj model do dalszej pracy.

Na etapie tworzenia modelu inwentaryzacji przygotowuję również od razu widoki wizualizacji. Czasami zdarza się nawet że tworzę rendery pustej przestrzeni aby pokazać klientowi a częściej samemu sobie jak wygląda dany pokój o różnych porach dnia. Jest to też praca na przyszłość, teraz ustawione widoki będę za chwilę wykorzystywał przy dalszej pracy.

Ponadto ustawiam też widoki kładów ścian. Przygotowując wcześniej odpowiednio ustawione widoki mogę w przyszłości zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Dobrze skonfigurowane pliki szablonów pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ustawione widoki modelu 3D wypełniają kolejne arkusze dokumentacji technicznej, które będą automatycznie aktualizowały się w trakcie dalszej pracy nad projektem.


Może zainteresuje Cię też jak wygląda mój warsztat architekta wnętrz?


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Jedna odpowiedź do “Inwentaryzacja wnętrz w SketchUp – 5 pomocnych zasad.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *