Gdy SketchUp wolno działa – 5 zasad porządkowania modelu.


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

SketchUp to program, którego obsługa jest bardzo intuicyjna. Praca w środowisku 3D zachęca do eksperymentowania. Testując różne rozwiązania dodając i usuwając kolejne komponenty możemy doprowadzić do tego, że praca przestaje być efektywna. Gdy SketchUp wolno działa to znaczy, że zapomnieliśmy o porządkach. Jednak w moim systemie porządkowanie modelu ma o wiele ważniejsze znaczenie.


Nie rób bałaganu.

Kluczem do usprawnienia przygotowania dokumentacji technicznej projektu wnętrz jest utrzymanie porządku w trakcie całego procesu tworzenia aranżacji. SketchUp daje swobodę potrzebną do twórczej kreacji, warto jednak zrozumieć i właściwie wykorzystać hierarchię grupowania elementów.

Wszystkie linie i wielokąty powinny pozostać nieotagowane. Lubię myśleć o tym jak o materii z której składa się wszystko, a osobne byty wyróżniane są poprzez jej związanie w komponenty. Komponenty zatem stanowią podstawowy podział materii. Na samej górze chierachi są grupy. Ja rozumiem je jako zbiory podobnych elementów. Przynależność do danego zbioru zależy od aktualnej potrzeby i wygody pracy. Grupy nie są stałymi elementami – nie zapisuję ich w bibliotece komponentów.

Zdarza się zapomnieć o tych zasadach, lub nieświadomie rysować elementy od razu otagowane. Takie sytuacje dokładają dodatkowej pracy na późniejszym etapie pracy. Utrudniają sprawną modyfikację modelu i generują przypadkowe zmiany i niepotrzebną frustrację. Porządkowanie warto rozpocząć od nie robienia bałaganu.

Upraszczaj listę tagów.

Optymalizacja całego procesu tworzenia aranżacji wnętrz w programie SketchUp i LayOut polega na właściwym otagowaniu wszystkich komponentów. Takie podejście do pracy z tym programem pozwala zaoszczędzić wiele czasu poprzez automatyzację procesów podczas tworzenia dokumentacji.

Warto pomyśleć o tagach jak o dodatkowej warstwie porządkującej. Jeśli macie doświadczenie w innych programach CAD, tagi można traktować jak warstwy. Taka była zresztą oryginalna nazwa tej funkcjonalności i taką ideę wykorzystuję w moim Systemie Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

Tagi mają dodatkową istotną chechę. W programie LayOut mamy możliwość przypisania im różnego sposobu wyświetlania. Możemy zmieniać styl lini, jej grubość i kolor. Ta funkcjonalność jeszcze bardziej upodabnia ich do warstw znanych z innych programów. Można też pomyśleć o nich jak o kalkach nakładanych jedna na drugą.

Istotne jest aby w porządkowaniu zachować umiar. Wirtualne warstwy tworzy się szybko i przez to łatwo popaść w przesadę. Zawsze zastanawiały mnie dokumentacje zawierające dziesiątki warst. To trochę tak jakby na desce kreślarskiej położyć kilkadziesiąt kalek jedna na drugiej.

Wprawdzie duża ilość warstw nie sprawia że SketchUp działa wolno, ale nadmierna ilość szufladek może wprowadzić większy bałagan i w efekcie doprowadzić do większej ilości pracy.

Dobrą praktyką jest też zapisywanie komponentów wraz z przypisanymi tagami takie podejście pozwoli oszczędzić sporo czasu.

Konkretna ilość tagów powinna zawsze wynikać z efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć. W moim systemie wykorzystuję niezbyt rozbudowaną listę. Ostatecznie do czytelnej reprezentacji rysunku technicznego nie trzeba wszystkiego rozdzielać na osobne warstwy. W maksymalnym uproszczeniu potrzeba dwóch grubości lini, 4 kolorów i dodatkowego stylu linii przerywanej.

Gdy SketchUp wolno działa usuń niepotrzebne informacje.

W ferworze kreacji w naturalny sposób model nabiera masy. Szukamy komponentów w bibliotece warehouse, importujemy gemoterie z plików 3D w innych formatach. Dodajemy tekstury. Tak wygląda proces kreacji, tak powinien wyglądać proces kreacji. W pewnym momencie okazuje się, że SketchUp wolno działa i stajemy.

Sposób funkcjonowania programu zakłada zapisywanie każdego dodanego komponentu na podręczniej liście komponentów wraz z całym modelem. Zapisywane są całe geometrie jak i również tekstury, niezależnie od ich wielkości.

Taka podręczna lista może w niekontrolowany sposób powiększyć wielkość naszego pliku do dziesiątek a nawet setek megabajtów. Tej wielkości plik mocno obciąża pamięć RAM, co znacząco działa na efektywność pracy. Dodatkowo autozapis potrafi zatrzymać program na kilka, kilkanaście sekund co może powodować nie lada frustrację.

Na szczęście twórcy umieścili w programie narzędzia umożliwiające szybkie poradzenie sobie z tym problemem. Wyczyść nieużywane to funkcja która może działać lokalnie lub globalnie. W opcji globalnej program odnajduje i usuwa wszystkie nieużywane komponenty, tekstury, tagi i ustawienia scen. Nie polecam tego rozwiązania, gdyż czyści ono strukturę tagów wczytaną z szablonu. Na różnych etapach modelowania, niektóre tagi mogą być nieużywane, ale to nie znaczy że są niepotrzebne.

Zdecydowanie lepiej jest regularnie czyścić bibliotekę komponentów i tekstur osobno. Takie działanie zmniejsza rozmiar pliku i prędkość działania programu.

Optymalizuj model.

Główny atut programu, praca w środowisku 3D, jest też największą jego bolączką. Ilość wielokątów i lini jakie program musi zinterpretować jest podstawowym obciążeniem procesora. Zbyt duża ich ilość może sprawić że SketchUp wolno działa.

Dlatego ważną sprawą jest optymalizacja złożonych komponentów 3D. Korzystając z wtyczek i dodatków Można w prosty sposób zmniejszyć wielkość pliku o kilkadziesiąt procent. Jedną z najlepszych płatnych opcji jest wtyczka SKIMP.

Gdy SketchUp wolno działa, czas na optymalizację. SKIMP
Gdy SketchUp wolno działa, czas na optymalizację.

SKIMP w sposób automatyczny znacząco zmniejsza ilość wielokątów zachowując przytym kształt komponentu. Efekty są naprawdę niebywałe i program wart jest swojej ceny.

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że każda linia na rysunku architektonicznym powinna mieć znaczenie. Nie namawiam do kontrolowania każdego kliknięcia podczas tworzenia modelu. To znacząco spowolniło by pracę. Tym nie mniej warto sprawdzić czy podczas modelowania bryły nie zostawiliśmy niepotrzebnych linii. Wtyczka Fix It 101 świetnie sprawdza się do szybkiego czyszczenia tworzonych w trakacie pracy brył.

Optymalizacja, upraszczanie i porządkowanie to moim zdaniem ważne działania chroniące nas przed sytuacją w której SketchUp wolno działa. Takie podejście pozwala nam też lepiej analizować cały proces projektowy i dokonywać niezbędnych korekt.

Wykorzystaj widoki 2D.

Aby efektywnie tworzyć rysunki techniczne w programie LayOut istotne jest maksymalne ogranicznienie ilości wielokątów jakie ten program ma wyświetlać. Dlatego właśnie kluczowe dla szybkiego działania w moim Systemie Tworzenia Dokumentacji Technicznej jest przygotowanie modelu w taki sposób aby w programie LayOut wyświetlać jak najwięcej elementów w formie 2D.

Takie podejście sprawi, że praca w programie będzie przyjemnością. Będziemy mogli w pełni korzystać z dynamicznego połączenia pomiędzy SketchUp’em i LayOut’em.

Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych krokach STDT


Możesz przeczytać też jak w moim systemie wygląda projektowanie wnętrz w SketchUp


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *