Koncepcja aranżacji wnętrz w programie SketchUp


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

To trzeci krok w którym opisuję jak powstaje koncepcja aranżacji wnętrz w moim systemie tworzenia dokumentacji technicznej.


Zacznij od 2D

Myślę, że podczas przygotowywania koncepcji wnętrza w programie SketchUp można wyróżnić dwie metody działania. Pracę od razu w 3D lub najpierw przygotowanie koncepcji 2D.

Choć środowisko pracy SketchUp kusi aby rozpocząć projektowanie od razu w 3D, ja sugeruję najpierw pracę w dwóch wymiarach. Sam zazwyczaj zaczynam od wydrukowania inwentaryzacji i szkicowania różnych pomysłów i rozwiązań odręcznie. Gdy mam już wstępny plan przygotowuję 2-3 koncepcję projektowe w SketchUp’ie.

Stwórz uporządkowaną bazę modeli 2D

W moim systemie wygląd koncepcji jest z góry ustalony. Ponieważ wiem dokładnie jak ma wyglądać gotowy rysunek, wiem na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania modelu.

Rozpoczynając opracowywanie koncepcji aranżacji sięgam do mojej dobrze przygotowanej bazy modeli 2D. Uporządkowane i właściwie nazwane modele przyczyniają się do dużej oszczędności czasu. Zarówno w trakcie pracy z modelem jak i podczas przygotowywania rysunku w LayOut

Dobrym pomysłem jest uporządkowanie modeli pomieszczeniami, łazienka, sypialnia, kuchnia. Inną metodą będzie posegregowanie ich kategoriami, meble, ceramika, sztafaż. Istotne jest aby porządek odzwierciedlał sposób Twojego działania.

Osobiście opracowuję koncepcje 2D w SketchUp’ie pomieszczeniami i w taki sposób mam uporządkowaną moją bazę modeli. Pracując nad sypialnią czy kuchnią, korzystam z bloków charakterystycznych dla tych konkretnie pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala mi ograniczyć rozproszenia i zrealizować zadanie szybciej.

Wbudowane narzędzie do przeglądania biblioteki modeli nie spełnia w pełni moich oczekiwań. Korzystam z wtyczki FlexTools – Component Finder. Podczas budowania bazy modeli kieruję się zasadą „mniej ale lepiej” zwłaszcza jeśli chodzi o modele 2D. Koncepcja aranżacji wnętrz to przekazanie pewnej idei za pomocą symboli, nie warto tracić na tym etapie czasu na idealne odwzorowanie elementów wystroju. Innymi słowy, łóżko ma mieć konkretny wymiar w widoku 2D, pozostałe atrybutu w rysunku koncepcji nie są istotne.

Przy opracowywaniu dokumentacji w LayOut bardzo istotna jest optymalizacja rysunku. Kluczowe dla szybkości działania jest znaczące zmniejszanie lości linii które mają być wyświetlone w LayOut. Warto zadbać o to od samego początku i przygotować reprezentacje 2D wyposażenia które będzie użyte w projekcie. Opiszę ten proces w kolejnych krokach.

Dodatkowe informacje modeli 2D

Oprócz informacji wizualnej, czyli tego jak model wygląda, możemy nadać mu jeszcze inne dodatkowe atrybuty. Choć SketchUp umożliwia opracowywanie modelu w metodologii BIM, na potrzeby opracowanego przeze mnie systemu wystarczy dobre nazewnictwo komponentów.

Sketchup wnętrza - koncepcja aranżacji wnętrz
koncepcja aranżacji wnętrz

Koncepcja aranżacji wnętrz oprócz rysunku powinna zawierać również dokładne opisy. To właśnie nazwę komponentu najłatwiej jest wywołać później w LayOut i to jest realne przyspieszenie pracy przy opracowywaniu rysunków. Np. opisując rysunek łóżka nazwą „łóżko wymiary 190×210” w LayOut opis tego elementu uzyskuje się 3 kliknięciami.

Dobrze opisane elementy w Sketchup pozwalają znacząco skrócić czas przygotowywania rysunku koncepcji w LayOut.

Różne wersje koncepcji aranżacji wnętrz

W całym opracowanym przeze mnie systemie kluczowe jest przyporządkowanie odpowiednich komponentów do odpowiednich tagów. Przemyślane grupowanie elementów projektu daje możliwość kontrolowania efektu końcowego. Należy zadbać o to aby grupy były pomocne a nie wprowadzały dodatkowy chaos.

W moim systemie tagi zbierają dodane w trakcie projektowania elementy w grupy takie jak „meble”, „wod-kan”, „ściany”, „okna”, „drzwi” itp.

Koncepcja aranżacji wnętrz wymaga jednak innych grup logicznych. Będą one służyły tylko prezentacji koncepcji. Na dalszym etapie modelowania będę chciał je w prosty sposób ukryć opcjonalnie wykorzystać jak referencję. Dlatego wszystkie komponenty koncepcji niezależnie od tego czy są to meble, wyposażenie sanitarne czy kuchnia umieszczam je w zbiorczych tagach. Dzielę je jednocześnie na wersje „koncepcja 1”, „koncepcja 2”, „koncepcja 3” w ten sposób przygotowanie odpowiednich rysunków w LayOut będzie o wiele prostsze.

Modele dynamiczne i parametryczne

SketchUp pozwala również na tworzenie modeli dynamicznych. Parametryzacja elementów to kolejna właściwość która znacząco przyspiesza pracę. Można np. stworzyć symbol zasłony okiennej w postaci falującej Lini którą możemy dowolnie skalować nie zmieniając proporcji fali. Można też w takim elemencie stworzyć formułę która od razu poda nam długość potrzebnego materiału, uwzględniając zakładki. Taką informację możemy następnie w prosty sposób wywołać do opisu w programie LayOut.

Koncepcja aranżacji wnętrz w LayOut

Przygotowaną w programie SketchUp koncepcję aranżacji wnętrz przezentujemy w programie LayOut w postaci rzutu do wydrukowania. Podobnie jak w przypadku inwentaryzacji dobrze przygotowane szablony automatyzują cały proces. Kluczowa jest koordynacja nazwanego widoku w SketchUp z odpowiednim widokiem w LayOut. Najłatwiej osiągnąć to tworząc ramkę kontrolną w SketchUp którą następnie ustawiamy na stronie w LayOut. Powiązanie takich widoków daje nam gwarancję odwzorowania modelu 3D na rysunku 2D za każdym razem w ten sam sposób niezależnie od zmian geometrii wprowadzonych w modelu 3D.

W widoku koncepcji w LayOut do warstw ze ścianami, oknami, drzwiami i instalacjami dodaję warstwy koncepcji. Każdą koncepcję na osobnym arkuszu. Warto najpierw dodać wymiarowanie ścian na pierwszej koncepcji a następnie skopiować arkusz razem z tymi wymiarami. Na takiej kopii zmieniamy tylko widoczność warstw koncepcji i uzupełniamy/zmieniamy opisy. Taki sposób działania to kolejna ogromna oszczędność czasu.

W tym przypadku tak samo jak przy inwentaryzacji sprawdza się działanie z wizją końca. Jeśli wiemy jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, łatwiej zdecydować jakich narzędzi i w jaki sposób użyć, aby ten efekt końcowy osiagnąć.


Zapraszam serdecznie do przeczytania informacji jak przygotowuję inwentaryzację wnętrz w SketchUp’ie.


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Jedna odpowiedź do “Koncepcja aranżacji wnętrz w programie SketchUp”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *