Projektowanie wnętrz w SketchUp – 5 najlepszych praktyk.


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

Po omówieniu koncepcji z klientem i wybraniu jej ostatecznej wersji nadchodzi czas na przygotowanie projektu w formie 3D. Projektowanie wnętrz w SketchUp to czwarty krok w moim Systemie Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

Ten materiał nie obejmuje zasad projektowania wnętrz. Skupiam się w nim wyłącznie na mechanice modelowania 3D w programie SketchUp. Traktuję ten proces jako istotną składową mojego Systemu Tworzenia Dokumentacji Technicznej. Każdy może mieć trochę inny sposób tworzenia aranżacji, dlatego skupię się w tym punkcie na moim zdaniem najlepszych praktykach pracy w SketchUp, które usprawnią Twój proces tworzenia dokumentacji.

Pracuj na prawdziwych modelach.

Z mojego doświadczenia wynika, że przygotowana wcześniej koncepcja aranżacji wnętrz powinna pozostać w niezmienionej formie. Przede wszystkim jest ona niezbędną referencją dla rysunków koncepcji stworzonych w LayOut. Należy też pamiętać, że do koncepcji użyliśmy symboli elementów wystroju, a nie konkretnych produktów.

Podczas projektowania warto w pełni wykorzystać możliwości programu SketchUp. Aktualnie na rynku większość znaczących producentów udostępnia modele 3D swoich produktów. Warto z nich korzystać.

Wymiary handlowe toalet, umywalek, kanap, krzeseł czy łóżek mogą być jednakowe, jednak to dopiero konkretny model 3D dokładnie odzwierciedla ich kształt. Czasami okazuje się, że jakiś element lampy uniemożliwia otwieranie szafki, toaleta jest zbyt pękata albo właśnie obły kształt umywalki pozwala zmieścić na małej przestrzeni baterię stojącą na blacie.

Projektowanie wnętrz w SketchUp w naturalny sposób pozwala nam na bieżąco wykorzystać wszystkie te informacje, tak jakbyśmy analizowali je w rzeczywistości.

Optymalizuj modele 3D

Są producenci, którzy posiadają już swoją bazę modeli w formacie skp, są też profile producentów w bibliotece 3D warehouse jednak niestety cały czas udostępniane geometrie w większości wypadków są niezoptymalizowane.

Najprościej rzecz ujmując modele te mają zbyt dużą ilość detali. Zawierają informacje, które na potrzeby wizualizacji i projektowania wnętrz w SketchUp są po prostu zbędne. Wewnętrzne elementy techniczne lamp (zdarza się, że razem z kablami) czy gwinty śrub montażowych zawiasów w kabinach prysznicowych to dodatkowe wielokąty które program będzie interpretował, choć dla nas są one niewidoczne.

Osobną kategorią są meble tapicerowane i wszelkiego rodzaju elementy miękkie. Koce, zasłony, poduszki czy ubrania to wszystko elementy z obfitą geometrią które potrafią mocno obciążyć procesor, a przez to doprowadzić, do spowolnienia pracy programu.

Warto w takich sytuacjach skorzystać z wtyczek oferujących narzędzia do optymalizacji modelu. Jest wiele darmowych opcji, ale najlepsze efekty można uzyskać korzystając płatnych dodatków, aby ograniczyć wielkość poszczególnych komponentów a przez to całego modelu. Osobiście polecam wtyczkę SKIMP która w prosty sposób znacząco zmniejsza ilość wielokątów tworzących model.

Twórz reprezentacje 2D i opisuj komponenty.

Nawet zoptymalizowane elementy nie rozwiążą problemów z wydajnością pracy w programie LayOut. Zoptymalizowana sofa, aby dobrze wyglądała na wizualizacjach cały czas potrzebuje ogromnej ilości wielokątów. Próba przedstawienia takiej sofy w obrazie wektorowym może zakończyć się katastrofą.

Jak w takim razie poradzić sobie z za dużą ilością wielokątów? Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie przygotowanie komponentów. Razem z ich reprezentacją 3D należy przygotować też ich symbol 2D. Rozdzielając te dwa elementy na osobne tag’i możemy w prosty sposób kontrolować który widok jest ukryty a który nie.

Dzięki takiemu podejściu przygotowanie dokumentacji w LayOut będzie o wiele prostsze i szybsze. Jednocześnie projektowanie wnętrz w SketchUp nie stanie się bardziej czasochłonne.

Projektowanie wnętrz w SketchUp - dodatkowe symbole 2D
Projektowanie wnętrz w SketchUp – dodatkowe symbole 2D

Dla przykładu wszystkie gniazda i łączniki, których używam do tworzenia wizualizacji mają też reprezentację 2D w postaci symbolu elektrycznego. W ten sposób mam zapisane te komponenty przez co nie muszę za każdym razem dodawać widoku 2D. Dzięki temu tworząc wizualizację tworzę od razu fragment dokumentacji w LayOut

LayOut daje nam też możliwość wyboru sposobu reprezentacji widoków rysunków technicznych rastrowo lub wektorowo. Trzeba jednak pamiętać o wadach i zaletach obydwu opcji.

Dobrą praktyką jest też dokładne nazywanie komponentów. Firma, model, kod produktu, wymiary handlowe te i inne informacje jesteśmy wtedy w stanie wydobyć w LayOut kilkoma kliknięciami.

Dobrze jest budując swoją własną bazę modeli 3D zapisywać je zoptymalizowane i uzupełnione o wszelkie dodatkowe informacje, łącznie z prawidłową nazwą materiału. Korzystanie z takiego modelu to duża oszczędność czasu.

Pracuj sprytnie na grupach i komponentach.

Projektowanie wnętrz w Sketchup jak i każde inne modelowanie w tym programie ma podstawową zasadę. Jest to trzymanie wszystkich płaszczyzn i tworzących je linii na tagu „bez kategorii”. Płaszczyzny i linie jako podstawowe składniki łączymy w komponenty i w grupy. Takie zbiory stanowiące konkretne elementy wystroju, czyli drzwi, stoły, toalety czy lampy segregujemy przypisując do nich odpowiednie tag’i.

Taki model pracy, to standard, rekomendowany przez deweloperów aplikacji. Jest dobry z punktu widzenia mechaniki programu. Ma jednak istotną wadę prowadzi do zagnieżdżenia grup i komponentów. Z jednej strony ułatwia manipulowanie całymi komponentami, z drugiej utrudnia ich swobodną modyfikację.

Warto poszukać dla siebie dodatków które pozwolą na szybkie modyfikacje bez konieczności „wklikiwania się” w model. Dzięki dodatkom, z których korzystam możliwe jest nakładanie tekstur na pojedyncze płaszczyzny, modyfikowanie geometrii komponentu poprzez zaznaczenie części jego linii i wielokątów, dodawanie linii, podział płaszczyzn, tworzenie wcięć bez konieczności otwierania grupy czy komponentu do edycji, nawet wielokrotnie zagnieżdżonych.

Projektowanie wnętrz w SketchUp - Extension Warehouse
Projektowanie wnętrz w SketchUp – Extension Warehouse

Wybrane przeze mnie dodatki realnie zmniejszyły ilość kliknięć, co przełożyło się na zauważalną oszczędność czasu.

Odpowiednie dodatki pozwalają też w szybki sposób policzyć powierzchnie, ale też np. ilość potrzebnych listew przypodłogowych. Projektowanie wnętrz w SketchUp daje możliwość wykorzystania wielu automatyzacji o których piszę w innych postach na blogu.

W moim Systemie Tworzenia Dokumentacji Technicznej istotną rolę pełnią tagi porządkujące cały model. Co do zasady, ilość tagów powinna działać na naszą korzyść. Dużo zależy od specyfiki waszej pracy i od tego jaki efekt końcowy chcecie uzyskać. Warto zastanowić się nad ilością informacji jakie ma zawierać dokumentacja techniczna. Osobiście korzystam aktualnie z 30 tagów, i cały czas szukam optymalizacji.

Przygotuj się do dalszej pracy – tworzenie widoków 2D dla LayOut

Ideą całego opisywanego systemu jest tworzenie dokumentacji technicznej 2D podczas tworzenia wizualizacji i modelu 3D. To sposób na zautomatyzowane projektowanie wnętrz w SketchUp oraz na kreatywne wykorzystanie specyficznego środowiska pracy w tym programie.

Pamiętając o kilku zasadach i utrzymując porządek, dokumentacja 2D tworzy się półautomatycznie. Cały system opiera się na stworzeniu czterech podstawowych kluczowych widoków w programie SketchUp które odpowiadają czterem warstwom rysunku w programie LayOut. Te cztery widoki wraz z widokami uzupełniającymi umożliwiają przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej projektu wnętrz. Ten temat rozwijam w opisie kolejnych kroków mojego systemu.


Zanim zaczniesz modelować, dowiedz się jak w moim systemie powstaje koncepcja aranżacji wnętrz.


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


3 odpowiedzi na “Projektowanie wnętrz w SketchUp – 5 najlepszych praktyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *