Szablon dokumentacji technicznej w LayOut – 5 wskazówek


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

Uporządkowany trójwymiarowy model aranżacji wnętrza służy mi do przygotowania dwuwymiarowego projektu technicznego. Wykorzystuję do tego stworzony wcześniej szablon dokumentacji technicznej w LayOut. W tym artykule przedstawiam kilka wskazówek wyjaśniających mój sposób działania.

Stwórz szablon dokumentacji technicznej w LayOut.

Przede wszystkim zacznij od stworzenia swojego własnego szablonu. Choć program LayOut dysponuje przykładowymi szablonami, potraktuj je tylko jako przykłady. Stworzenie własnego szablonu nie jest trudne. Analizując podstawowe przykłady, można szybko zorientować się o co chodzi.

Potraktuj szablon nie tylko jako zbiór ramek, ale jako narzędzie mające przyspieszyć Twoją pracę. Szablon dokumentacji technicznej w LayOut pozwala nie tylko zminimalizować ilość powtarzającej się pracy, ale też sprawić, że ta praca będzie przyjemniejsza i szybsza.

Wśród najważniejszych opcji do wykorzystania można wymienić auto tekst. Jest to funkcja, która pozwala wyciągnąć informacje z modelu 3D lub konfiguracji samego programu LayOut. Nazwy komponentów, nazwy widoków, powierzchnie i wiele innych parametrów modelu. Możemy też dodać automatyczną numerację stron, wykorzystać nazwę pliku i nazwy utworzonych widoków.

Dzięki takiej możliwości stworzenie tabelki projektu która powtarza się na każdej stronie, ale jednocześnie zawiera dynamicznie zmieniające się informacje jest szybkie i intuicyjne. Jednak to dopiero początek. Najważniejsza opcja to powiązanie jakie tworzy się, gdy do programu LayOut dodamy plik SketchUp.

Wykorzystaj powiązanie SketchUp z LayOut.

LayOut to program pozwalający na dosyć swobodne tworzenie rysunków technicznych. Domyślnie po prostu importujemy stworzone w SketchUp widoki, które możemy opisać i zwymiarować. Dodane do programu LayOut widoki tworzą powiązanie między modelem a dokumentacją. W momencie, gdy zmienimy coś w SketchUp’ie, zmiana ta aktualizuje się w programie LayOut.

To właśnie to powiązanie pozwala nam stworzyć półautomatyczny szablon dokumentacji technicznej w LayOut. Tworząc przemyślany szablon, otrzymujemy narzędzie do tworzenia dokumentacji technicznej.

Kluczowe dla osiągnięcia maksymalnego usprawnienia jest stworzenie powtarzalnego szablonu również w programie SketchUp. Ustalony schemat widoków, z właściwie zorganizowanymi warstwami sprawia, że dokumentacja do pewnego stopnia tworzy się sama. Chodzi o to, aby zautomatyzować wszystkie powtarzalne czynności jakie musielibyśmy wykonać tworząc dokumentację.

Przygotuj model 3D do pracy w LayOut.

Ponieważ program LayOut, pozwala na przedstawianie załączonego widoku modelu w formie grafiki wektorowej, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość wielokątów zawartych w modelu. Każdy wielokąt to duża ilość linii, które w trybie wektorowym potrafią mocno obciążyć procesor, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawieszenia się programu. Doświadczyłem tego nie raz.

To jedna z bolączek która skutecznie odstrasza od korzystania z programu LayOut. Mój szablon dokumentacji technicznej w LayOut i SketchUp rozwiązuje ten problem.

Szablon dokumentacji technicznej w LayOut - Sketchup Wnętrza
Szablon dokumentacji technicznej w LayOut – Sketchup Wnętrza

Kluczowe dla bezproblemowego i szybkiego tworzenia dokumentacji w LayOut jest zadbanie o właściwe reprezentacje dwuwymiarowe elementów trójwymiarowych. Odpowiednie ustawienia w szablonie zadbają o to, żebyś nie musiał czekać w nieskończoność na odświeżenie się rysunku. Dzięki wyłączeniu warstwy zawierającej modele 3D, arkusz dokumentacji w widoku wektorowym odświeża się błyskawicznie.

Aby szybko i dokładnie tworzyć widoki 2D dowolnych modeli wykorzystuję wtyczkę CURIC Make 2D

Oprócz reprezentacji 2D warto w modelu SketchUp dodać dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych komponentów. Odpowiednie i przemyślane nazwy znacznie przyspieszą opisywanie rysunku technicznego. Na przykład, gdy dla przyłącza kanalizacyjnego umywalki w nazwie komponentu dopiszemy również wysokość, za pomocą 3 kliknięć uzyskamy na dokumentacji technicznej opis elementów wraz z wysokością. Podobnie sprawa ma się z wymiarami stołu, szafy, łóżka, sofy lub nietypowymi wysokościami gniazd i kinkietów.

Przygotowanie dokumentacji technicznej zaczyna się już na etapie modelowania. Warto o tym pamiętać, dzięki takiemu podejściu cały proces staje się prosty i przyjemny.

Zaplanuj co rysować w SketchUp a co w LayOut

Aby w pełni wykorzystać możliwości programu, warto zastanowić się jakie informacje umieszczać w SketchUp a jakie w LayOut. Zrozumienie subtelnych różnic pozwala w pełni wykorzystać możliwości całego systemu.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej wszystkie elementy które podlegają ewentualnym korektom modelować. Im dokładniejszy model tym mniej błędów projektowych i tym łatwiej dokonać modyfikacji. Dla przykładu umieszczając gniazda i łączniki w modelu SketchUp, możemy nie tylko ustrzec się przed złym ich rozmieszczeniem. W sytuacji, gdy będziemy musieli przesunąć któreś gniazdo w wyniku poprawek, cała dokumentacja techniczna automatycznie zaktualizuje się, łącznie z liniami wymiarowymi.

W programie LayOut warto natomiast mieć przygotowane powtarzalne detale techniczne. Na przykład przekrój zakończenia sufitu karton gips lub powtarzalne widoki układu gniazdek i łączników.

Dobrze jest też kierować się zdrowym rozsądkiem. Bezpośrednio podczas opisywania rysunków technicznych w programie LayOut zaznaczam np. trasy taśmy ledowych lub informacje o kierunku układania płytek. Próba zrealizowania tego poprzez model zajęłaby po prostu o wiele więcej czasu.

Przygotuj sobie przestrzeń do pracy.

W moim systemie wykorzystuje również zasadę gromadzenia potrzebnych elementów w miejscu, gdzie je wykorzystuję. Mój szablon dokumentacji technicznej w LayOut zawiera nie tylko formatki stron, ale również podręczne elementy takie jak: style linii wymiarowych, style odnośników, bazę danych detali, a także czekisty.

Wprawdzie program layout posiada specjalną przestrzeń na wycinki, jednak z mojego doświadczenia korzystanie z niej nie jest zbyt wygodne. Zdecydowanie łatwiej w moim systemie pracy sprawdza się umieszczenie elementów referencyjnych bezpośrednio w szablonie.

Przemyślane działanie, zastanowienie się nad efektem końcowym i wykorzystanie atutów programu to podejście, którym kieruję się w całym moim Systemie Tworzenia Dokumentacji Technicznej.


Przeczytaj też jak w moim systemie wygląda projektowanie wnętrz w SketchUp.


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Jedna odpowiedź do “Szablon dokumentacji technicznej w LayOut – 5 wskazówek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *