5 rad jak tworzyć rysunki techniczne w LayOut.


Zapraszam Cię do zapoznania się z moim systemem tworzenia dokumentacji technicznej projektu aranżacji wnętrz.

Połączyłem wieloletnie doświadczenie w pracy z programem SketchUp i LayOut oraz moją pasję do automatyzacji i poprawy efektywności. W ten sposób stworzyłem system działania opisujący krok po kroku proces powstawania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu SketchUp i LayOut.

System Tworzenia Dokumentacji Technicznej.

  1. Jak zinwentaryzować wnętrze
  2. Rysunek inwentaryzacji wnętrza
  3. Koncepcja aranżacji wnętrza
  4. Projektowanie wnętrza
  5. Wizualizacja wnętrza
  6. Porządkowanie modelu
  7. Szablon dokumentacji technicznej
  8. Obsługa programu LayOut
  9. Rysunki techniczne w LayOut
  10. Drukowanie projektu

Można powiedzieć, że ten wpis to kontynuacja wskazówek dotyczących obsługi programu. Tym razem jednak skupię się na aspektach pomagających stworzyć rysunki techniczne w LayOut oraz usprawniających produktywną pracę w programie.

Przygotuj własne szablony wymiarów, linii i odnośników.

Oprócz szablonów całego dokumentu warto jest też zamieścić w nim wzorce styli które będziemy wykorzystywać podczas opisywania rysunku. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o style linii wymiarowych, linii pomocniczych i stylów odnośników, również tych z auto tekstem. Warto dodać wszystkie grubości, kolory i wzory. Tak przygotowany szablon zdecydowanie przyspieszy tworzenie dokumentacji technicznej. To podręcznikowy przykład zasady, aby gromadzić przydatne informacje w miejscu, w którym będą one wykorzystywane. Dzięki temu o wiele łatwiej jest tworzyć rysunki techniczne w LayOut.

Podręcznikowa instrukcja tworzenia szablonów dostępna jest tutaj. To podstawowe informacje. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej jak ja to robię, po prostu napisz do mnie maila.

Dodaj czeklistę do szablonu.

W moim systemie oprócz wspomnianych szablonów i wzorców każdy arkusz dokumentacji technicznej zawiera również check listę niezbędnych kroków do zrealizowania danego rysunku. Czeklista to spis krok po kroku czynności do wykonania podczas tworzenia dokumentacji technicznej. Samo stworzenie takiej listy to jedno, bardzo ważne jest również to, żeby faktycznie krok po kroku je realizować. W ten sposób możemy naprawdę przyspieszyć naszą pracę, unikając niepotrzebnych rozproszeń. Dobrze przygotowana czeklista pozwala też uniknąć podstawowego błędu dokumentacji technicznej, czyli tego, że jest ona niekompletna.

Zastanów się o co może zapytać wykonawca.

Jak sprawdzić czy dokumentacja techniczna jest kompletna? Oczywiście powinna ona zawierać stałe elementy które zapisaliśmy sobie w szablonie. Czasem nie jest to jednak wystarczające, aby przygotować prawidłową dokumentację techniczną. Dobrze jest zadać sobie właściwe pytania. Jedno z nich to, jak będzie wykonywany dany element.

Postaw się w roli wykonawcy i zastanów się o co może zapytać cię podczas wykonywania prac. Wyobraź to sobie krok po kroku jak wykonawca będzie realizował projekt, jakich narzędzi użyje, jak je będzie trzymał, czy będzie mógł to zrobić sam czy będzie potrzebował pomocy. Takie dokładne wyobrażenie sobie procesu realizacji pozwoli zrozumieć ci twój własny projekt, a jednocześnie zrozumieć wszystkie wyzwania, które ten projekt stawia przed wykonawcą. Dodaj stosowne opisy dzięki temu twoja dokumentacja techniczna będzie o wiele bardziej czytelna.

Podejście do przygotowania dokumentacji technicznej tak jakbyśmy chcieli wykonać daną czynność pozwoli uniknąć niedopowiedzeń i nieporozumień, których wytłumaczenie zajmie twój cenny czas.

Dodaj opisy i rysunki pomagające zrozumieć projekt.

Projekt aranżacji wnętrz to nie tylko ładny obrazek. Jeśli to co powstanie w naszej głowie jest niemożliwe do wykonania to tworzymy do szuflady. Możliwe, że będzie to inspirujący obraz, jednak nie o to w chodzi w aranżacji wnętrz.

Rysunki techniczne w LayOut nie muszą być widokami 2D
Rysunki techniczne w LayOut nie muszą być widokami 2D

Projekt aranżacji wnętrz musi być możliwy do wykonania. Aby upewnić się, że tak jest tworząc rysunki techniczne w LayOut zadbaj o jednoznaczne opisanie wszystkich swoich pomysłów. Każda kreska ma znaczenie, jednak nie zawsze to znaczenie jest dla wszystkich oczywiste. SketchUp i Layout dają ci możliwość umieszczenia w dokumentacji dowolnego widoku 3D. Wykorzystaj tę przewagę i przedstaw detale tak, aby projekt był czytelny i jednoznaczny. Przestrzenny szkic wyjaśnia o wiele więcej niż kłady ścian.

Powiąż rysunki techniczne w LayOut z modelem SketchUp.

Pamiętaj o zwróceniu uwagi na prawidłowe powiązanie modelu SketchUp z rysunkami w LayOut. To funkcjonalność która pozwala w automatyczny sposób aktualizować rysunki techniczne w przypadku zmian wprowadzonych w modelu. Przydaje się to zwłaszcza przy zmianie wymiarów ścian, przesuwaniu otworów lub zmiany opisu mebli. To ogromna oszczędność czasu

To jest również bezpośredni powód do dokładnego opisywania komponentów w programie SketchUp. To właśnie na tym etapie, podczas opisywania rysunków technicznych wcześniejsza praca zwraca się wielokrotnie. Dobre opisy komponentów przyspieszą tworzenie całej dokumentacji technicznej.


Przeczytaj poprzedni artykuł i dowiedz się dlaczego obsługa programu LayOut nie jest skomplikowana.


Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *