Mogłoby się wydawać, że do projektowania wnętrz potrzeba znajomości wielu specjalistycznych programów. Czy naprawdę wystarczą tylko 2 programy do projektowania wnętrz, aby działać jak profesjonalista? Począwszy od komputerowego wspomagania projektowania CAD przez modelowanie informacji o budynku BIM aż po zaawansowane programy graficzne typu Corel czy Adobe. Lista programów, z których korzystają architekci wydaje się nie mieć końca. Za takim sposobem myślenia idzie też niepokój związany z kosztami takiego oprogramowania. W tym poście napiszę wprost z jakich programów korzystam, ile one kosztują i dlaczego potrzebujesz tylko 2 programy, aby profesjonalnie projektować wnętrza.
Modelowanie projektowanie i rysunki techniczne – SketchUp
Pamiętam jak na studiach dr hab. sztuki Włodzimierz Adamiak pokazał nam projekt wnętrz legendarnego klubu ŁÓDŹ KALISKA. Projekt był narysowany odręcznie na długich wielokrotnie złożonych do formatu a4 arkuszach tak aby wewnętrzna elewacja ściany była widoczna w całości w odpowiedniej skali. Robiło to niesamowite wrażenie. W swojej karierze miałem okazję oglądać jeszcze kilka projektów wnętrz rysowanych i kreślonych odręcznie. W dzisiejszych czasach 99% z nas wykorzystuje w swojej pracy komputery. Nic w tym dziwnego, tak jest prościej.
Od samego początku szukałem programu, który byłby intuicyjny i dawał maksymalną swobodę działania. 15 lat temu programy typu ARCHICAD były przeznaczone do projektowania architektury, podobnie jak AUTOCAD w którym projektowanie w 3D wymagało nadzwyczajnych umiejętności. Trafiłem wtedy na program SketchUp który w zamyśle miał pozwolić na elastyczne szkicowanie brył architektury.
Mocną stroną programu SketchUp jest jego interfejs, który domyślnie skonfigurowany jest tak aby można było od razu oglądać efekty pracy. Projektowane przestrzenne z definicji odbywa się w przestrzeni, czyli w trzech wymiarach. Tymczasem większość oprogramowania na rynku sugeruje rozpoczynanie pracy od rzutu poziomego, czyli dwóch wymiarów. Trójwymiarowe środowisko pracy i kilka podstawowych narzędzi dawało ogromne możliwości kreacji i modyfikacji modelu. To była miłość od pierwszego kliknięcia myszką.
Odkąd @Last Software wypuściło pierwszą wersję programu Sketchup minęło wiele lat. Pomimo zmian właścicieli program nie stracił swojej funkcjonalności, co więcej cały czas jest rozwijany i staje się coraz bardziej popularny wśród użytkowników.
Niewątpliwą zaletą programu, a moim zdaniem kluczową funkcjonalnością jest natywne środowisko programowania, dające możliwość użytkownikowi tworzenia własnych dodatków. W przypadku programu SketchUp wtyczki umożliwiają usprawnienie pracy na wiele różnych sposobów, tak wiele, że powstała z tego osobna gałąź przemysłu obejmująca developerów, testerów i trenerów.
Umożliwienie użytkownikom takiej interakcji z programem to najlepszy pomysł na jaki twórcy mogli wpaść. Moim zdaniem dodatki to wyjątkowa cecha sprawiająca, że SketchUp wyprzedza wszystkie pozostałe programy do projektowania wnętrz o kilka długości, stając się jednocześnie narzędziem w niebywale skalowalnym i wielozadaniowym.
Oświetlenie, tekstury i kolory – wizualizacje w programie Enscape
Można powiedzieć, że program SketchUp już sam w sobie tworzy na bieżąco wizualizację projektu, nad którym aktualnie pracujemy. Na tym opiera się magia tego programu. Swoiste projektowanie w metodologii WYSIWYG. I faktycznie znacząco ułatwia to wyobrażenie sobie przestrzeni, a nawet przedstawienie tego wyobrażenia klientowi, jednak nie o taką wizualizację mi tutaj chodzi. Ostatecznie klient też ma raczej inne oczekiwania. Dla przypomnienia:
Wizualizacja, czyli sposób przedstawiania projektu architektonicznego, poprzez wykorzystanie grafiki trójwymiarowej w celu ukazania wizji skończonego projektu. (źródło)
Taka definicja prowadzi niestety do nieporozumień. „Wizja skończonego projektu” to sformułowanie nieprecyzyjne i podlegające subiektywnym interpretacjom. Ważne zatem aby przed rozpoczęciem współpracy uściślić o co chodzi. Jest to jednak temat na osobny artykuł.
Aktualnie programy do projektowania wnętrz obowiązkowo mają również moduł to tworzenia wizualizacji. Choć SketchUp jak wspomniałem działa w środowisku 3D, samodzielnie nie tworzy popularnych i pożądanych przez użytkowników i klientów wizualizacji fotorealistycznych. W tym miejscu objawia się potęga własnego środowiska do programowania wtyczek. Niezależni deweloperzy stworzyli i tworzą nadal mnóstwo dodatków które integrują się z programem i rozszerzają jego funkcjonalność o możliwość tworzenia symulacji tego typu.
Ilość dostępnych rozwiązań może przytłoczyć. Rozstrzał cen, jakości tworzonych obrazów, skomplikowania obsługi, szybkości działania jest ogromny. Swoje wtyczki mają też najwięksi gracze na rynku, co nie ułatwia wyboru. Nie bez znaczenia jest też sposób obliczania symulacji. CPU czy GPU? Moim zdaniem aktualnie wybór grawituje w stronę procesorów graficznych. Taki sposób liczenia wykorzystuje właśnie program, z którego korzystam. Enscape.
Enscape urzekł mnie intuicyjnym działaniem. W zasadzie od razu po zainstalowaniu wtyczki można uruchomić okno renderingu i w zależności od wielkości i skomplikowania sceny zobaczyć gotową wizualizację w przeciągu kilkunastu sekund. Prawdę mówiąc to co widzimy to nie tylko wizualizacja sceny, ale całego modelu, po którym można swobodnie się przemieszczać. Mówiąc najprościej jak się da, to wizualizacja na żywo.
Programiści dobrze przemyśleli sposób pracy w SketchUp, dzięki czemu podstawowe efekty tekstur jak szkło czy metal można zastosować dodając odpowiednie słowo kluczowe do nazwy materiału. Odświeżanie sceny w takim przypadku jest natychmiastowe. Oprócz tego program posiada dużą bibliotekę modeli 3d, bibliotekę materiałów które można w pełni modyfikować, moduł dodawania punktów światła i wiele opcji dostosowywania scenerii.
Dzięki tym opcjom na stałe uzupełnia on moje programy do projektowania wnętrz. Przygotowanie renderingu, panoramy 360, filmu a nawet wirtualny spacer z wykorzystaniem gogli 3D jest w zasięgu każdego architekta wnętrz. Dodatkowo prezentacja modelu na żywo i wprowadzanie drobnych zmian podczas wideo połączenia z klientem na stałe wpisały się w sposób mojej pracy.
Najnowsze informacje to połączenie się firmy Enscape z firmą Chaos dostarczającą program V-Ray. To może zaowocować jeszcze ciekawszymi i szybciej rozwijającymi się możliwościami tworzenia wizualizacji.
Tylko 2 programy do projektowania wnętrz, to musi kosztować majątek.
Otwierając własną działalność, zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza działalność bardzo dokładnie przyglądamy się wszystkim kosztom. Często inwestujemy lwią część własnych oszczędności albo bierzemy pożyczkę. Czy można zacząć działać od razu profesjonalnie? Biznes plan i szacowanie rentowności przedsięwzięcia to tematy na osobny wątek. W kwestii kosztów programów, jeszcze do niedawna można było kupić licencje programu SketchUp na własność. Firma jednak zgodnie z najnowszymi trendami przeszła na model subskrypcyjny. Nie ma sensu analizować cen i zastanawiać się nad zakupem programów z przeszłości, napiszę więc po prostu, ile trzeba wydać, aby zasubskrybować te dwa programy do projektowania wnętrz, które wykorzystuję w swojej pracowni.
Aktualnie roczna subskrypcja Sketchup Pro kosztuje 274 EUR, Enscape to 455 USD co w przeliczeniu na złotówki daje mniej więcej (1250 + 1845) 3095 zł. Oczywiście ceny zależne są od wahania kursu walut. Dodatkowo ceny te mogą też ulec zmianie (podany stan na styczeń 2022 roku). Tym nie mniej 260 zł miesięcznie za profesjonalne programy do projektowania wnętrz to nie jest wygórowana cena.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mojej pracy zapraszam do przeczytania artykułu 3 podstawowe sprzęty tworzące warsztat architekta wnętrz.
Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, masz inne doświadczenie lub z czymś się nie zgadzasz, podziel się swoją opinią w komentarzu.
Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne? Udostępnij ten post swoim znajomym.
Dziękuję!
Jedna odpowiedź do “Tylko 2 programy do projektowania wnętrz, aby pracować jak profesjonalista”
[…] również jakie 2 programy do projektowania wnętrz potrzebujesz, aby pracować jak […]